Aktuality

Svetový deň – pohybom k zdraviu

10.05.2016

Nedostatočná fyzická aktivita v kombinácii s nesprávnou výživou sa spolupodieľa na vzniku chronických ochorení ako srdcovocievne ochorenia, onkologické, metabolické, respiračné, ochorenia pohybového aparátu a podobne. A čím je človek starší, tým viac je dôležitá primeraná a pravidelná fyzická aktivita. Šport odďaľuje príznaky starnutia, pomáha zvládať choroby a bolesť, dodáva chuť do života, energiu a pozitívnu náladu.

Našim seniorom do programu zaraďujeme pravideľné pohybové aktivity, pri príležitosti svetového dňa Pohybom k zdraviu však chceme apelovať na zvýšenie zdravotného uvedomenia a správania populácie v oblasti fyzickej aktivity.

Človek nikdy nie je príliš starý na to, aby začal s pravidelným cvičením. S vekom prirodzene prichádzajú zdravotné problémy vznikajúce v dôsledku celkového opotrebovania organizmu ale mnohokrát hlavne z nesprávneho životného štýlu. Pravidelný pohyb má pozitívnym efekt na zdravie a všetkým dáva šancu na výraznú zmenu k lepšiemu, spokojnejšiemu a plnohodnotnejšiemu životu.

Dôvody, pre ktoré sa žiť aktívne v každom veku oplatí:

  • pravidelne vykonávaná fyzická aktivita znižuje riziko ochorení kardiovaskulárneho systému, cukrovky, rakoviny, obezity, Alzheimerovej choroby atď.,
  • rozumná miera pohybu zabraňuje rednutiu kostí a znižuje riziko úrazov,
  • fyzická aktivita zrýchľuje metabolizmus a buduje svalovú hmotu, podiela sa na zlepšení rovnováhy, flexibility a koordinácie,
  • šport je cestou k dobrej nálade a vitalite, vďaka čomu sa budete cítiť a vyzerať mladšie, zlepšuje tiež kvalitu spánku a prospieva mozgu,
  • nečinnosť vedie k strate sily vykonávať dennodenné aktivity, k častejším návštevám lekárov a užívaniu väčšieho množstva liekov.

Ktoré cvičenia a športy sú vhodné pre seniorov a ľudí v zrelom veku

Ak ste celý život nešportovali, nemusíte začínať práve teraz. Vhodné sú aj dlhšie prechádzky, alebo práce v záhradke. Nemusíte sa hneď venovať náročnej športovej aktivite alebo tráviť cvičením 2 hodiny denne. Základom je, aby ste vôbec nejakú pohybovú aktivitu vykonávali. A podľa možností pravidelne. Aj jednoduché a nenáročné pravidelné cvičenie, môže totiž človeka dlhodobo udržiavať v dobrej forme a zlepšiť jeho celkovú kondíciu. Seniori by mali dbať na to, aby sa vhodnej pohybovej aktivite pravidelne venovali každý deň.

Za vhodné pohybové aktivity pre seniorov sa považuje chôdza, turistika, plávanie alebo bicyklovanie. Náročnejší pohyb prospieva srdcu, zmierňuje dýchavičnosť a posilňuje imunitný systém.

Máte záujem o viac informácií?

Napíšte nám vaše telefónne číslo
a my vám zavoláme späť

Newsletter

Nezmeškajte žiadnu noviku, prihláste sa na odber

naspäť hore