Aktuality

História MDŽ alebo kedy to všetko začalo

16.03.2016

MDŽ má dlhú tradíciu a oslavuje sa už od začiatku 20. storočia. Pripomína mnohoročný medzinárodný boj žien za svoje práva, za rovnoprávnosť mužov a žien, zavedenie volebného práva pre ženy a odstránenie diskriminácie podľa pohlavia. U nás je mnohými mylne vnímaný ako pozostatok komunistického režimu.

Medzinárodný deň žien má svoj pôvod v období sociálnej krízy. V čase, keď v mnohých krajinách prebiehali prípravy na nadchádzajúcu svetovú vojnu, sa začali ženy usilovať o uznanie svojich práv a postupne prenikať do verejného života.

V roku 1907 sa v nemeckom Štuttgarte konal prvý medzinárodný zjazd žien, ktorého sa zúčastnili delegátky z 15tich krajín. Zaznel tu návrh, aby sa ženy schádzali v určitý deň v roku a požadovali volebné právo. V snahe upozorniť širokú verejnosť na túto problematiku

Dôvodom prečo sa mali ženy v boji za svoje práva schádzať v jeden určitý deň, bola snaha upozorniť na túto problematiku širokú verejnosť.

V roku 1908 demonštrovalo v uliciach New Yorku niekoľko tisíc žien za skrátenie pracovnej doby, zvýšenie miezd, za politické a hospodárske práva pre ženy a volebné právo. Následne sa v USA začal oslavovať Národný deň žien v poslednú februárovú nedeľu. V Európe sa stal Deň žien medzinárodne oslavovaný o dva roky neskôr, na druhej medzinárodnej konferencii socialistických žien v Kodani na návrh zakladateľky robotníckeho ženského hnutia Clary Zetkinovej.

Neskôr sa Medzinárodným dňom žien stal 8. marec. Predovšetkým vplyvom demonštrácie žien a ich protestných akcií proti 1. svetovej vojne, ktoré sa konali 23. februára 1917 v Petrohrade. Podľa gregoriánskeho kalendára zodpovedá 23. február práve 8. marcu. Po abdikácii cára schválila dočasná vláda volebné právo žien. Medzinárodný deň žien bol oficiálne uznaný OSN až v roku 1975.

V rezidencii Nestor sme si Medzinárodný deň žien s našimi obyvateľmi pripomenuli a vlastnoručne vyrobený darček dostala každá prítomná dáma.

 Späť na zoznam článkov

Máte záujem o viac informácií?

Napíšte nám vaše telefónne číslo
a my vám zavoláme späť

Newsletter

Nezmeškajte žiadnu noviku, prihláste sa na odber

naspäť hore